Međunarodni dan materinskog jezika učenici završnih razreda, 4.a, 4.c i 4.d, obilježili su pod mentorstovom predmetne nastavnice Srpskog jezika Mirjane Radišić Balihodžić stvaralački nadograđujući fraze i poslovične izraze.

Tako su nastali kreativni literarni i likovni radovi, kao i kraći stripovi. Njihove radove možete pogledati na prigodnom panou u školskom holu. Osim toga, učenici su prikupili značajan broj riječi i izraza mladih naraštaja s pojašnjenjima istih.

Za ovu priliku navodimo samo neke od tih izraza:

-Fleksati – pokazivati se, hvaliti se, obično je vezano za materijalne stvari ili dostignuća, npr. samo se fleksaš sa tom novom majicom.

– Vibe- osjećaj ili atmosfera nečega, može se koristiti i kao opis nečije energije ili ponašanja.

– Ghostati – ignorirati nekoga, ne javljati se na telefon ili ne odgovarati na poruke.

– Chill – opušteno, bez stresa.

– Cringe – ojsećaj nelagodnosti i stida zbog nečijeg ponašanja koje je nesvakidašnje i previše neprirodno.

– Slay – uraditi nešto odlično, odlikovati se u nečemu.

– Mood – pokazivanje nečijeg duševnog stanja. Npr. ovo je moj trenutni mood.

– Fit – odjevna kombinacija, npr. Tvoj fit je sjajan.

Mirjana Radišić Balihodžić, prof.

——————————————————————————————————————————————————————————–

Međunarodni dan materinskog jezika učenici 1. c i 1. b razreda obilježili su na satu Srpskog jezika, sa nastavnicom Slađanom Milješić Ćićić, a kroz interpretaciju suvremene poezije sa srednjovjekovnim motivima – poezije koja spaja suvremenost i prošlost, moderni pjesnički izraz i tradiciju.

Ono što je zajedničko Svetom Savi i Vasku Popi, npr., srednjovjekovnoj srpskoj književnoj tradiciji i postmodernizmu jest – jezik. Jezik je taj koji čini duhovnu vertikalu jednog naroda i njegovo očuvanje je prioritet.

Učenici su imali zadatak da jezik pretoče u slike te mogućnost da iskoriste srednjovjekovne motive, pjesničke slike ili stihove poznatih pjesnika i napišu svoju pjesmu.

Materinski jezik je bogatstvo koje baštinimo i koje treba sačuvati za buduće generacije.

Slađana Milješić Ćićić, prof.

Skip to content